Enea Bydgoszcz Triathlon

10, rekordowa, edycja Enea Bydgoszcz Triathlon już za tydzień! 

 

 

W największej triathlonowej imprezie w Polsce wystartuje 4500 triathlonistów oraz kilkuset uczestników zawodów dla dzieci: Enea Tri-Fun.

Można jeszcze podjąć wyzwanie i do niedzieli zapisać się na ostatnie wolne miejsca na listach startowych!

 

Enea Bydgoszcz Triathlon to największa i najbardziej popularna impreza triathlonowa w Polsce.
W tym roku impreza odbędzie się po raz dziesiąty, a na starcie pojawi się rekordowa ilość, aż 4500 startujących.

Zawody są wyjątkowe, ponieważ od lat aż połowa wszystkich uczestników debiutuje w triathlonie właśnie na tej imprezie. 

Do niedzieli, 7 lipca trwają bowiem zapisy na ostatnie miejsca na listach startowych!

Można zarejestrować się indywidualnie na:
* Super Sprint – dedykowany debiutantom (240m pływania, 18km jazdy rowerem, 4,25km biegu)
* 1/4 - dla bardziej zaawansowanych zawodników (950m pływania, 38km jazdy rowerem, 10,8km biegu)

Na chętnych czekają także starty sztafetowe, w których startuje 3-osobowa drużyna, a każdy z zawodników pokonuje jedną z dyscyplin wchodzących w skład triathlonu (pływanie, jazdę na rowerze i bieg).

Dlaczego tak wielu zawodników decyduje się na debiut w Enea Bydgoszcz Triathlon?

Spośród czterech dostępnych dystansów, dwa dedykowane są początkującym triathlonistom, co pozwala przełamać obawy przed pierwszym startem.
Co więcej, na trzech z czterech dystansów pływanie odbywa się z nurtem rzeki Brdy, co ułatwia pokonanie najtrudniejszej technicznie konkurencji wchodzącej w skład triathlonu.

Jeżeli dodamy do tego wyjątkową atmosferę, która co roku panuje na zawodach, mamy receptę na triathlonowe święto, w którym cały czas można wziąć udział!

Zapisy są wciąż otwarte do północy, 7 lipca na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl

Weekend pełen sportowych atrakcji!

Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko rywalizacja, ale także wiele atrakcji dla mieszkańców Bydgoszczy, kibiców oraz rodzin zawodników.
Komplet informacji o zawodach i atrakcjach towarzyszących znajduje się na http://www.BydgoszczTriathlon.pl/

 

Strefa „Poczuj triathlon”

W czasie Enea Bydgoszcz Triathlon zapraszamy do odwiedzenia strefy "Poczuj triathlon!", będącej miejscem zaszczepiania pasji do triathlonu w dzieciach, młodzieży, dorosłych i seniorach.

W dniach 12-14 lipca 2024 w strefie prowadzone będą działania mające wytłumaczyć wszystkim zainteresowanym czym jest triathlon, jak można rozpocząć treningi przygotowujące do startu w pierwszym triathlonie, jaki sprzęt wybrać na początek.

W strefie "Poczuj triathlon!" odbywać się będą również gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, animacje sportowe dla dorosłych, konsultacje z dietetykami i trenerami, a także mini zawody biegowe dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia.

Zadanie „Poczuj triathlon!” dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach realizacji „Programu Sport dla Wszystkich 2024”ENEA TRI-Fun

Najmłodszych fanów sportu zapraszamy do zabawy i rywalizacji w zawodach dla dzieci i młodzieży: Enea Tri-Fun. Zostaną one rozegrane w sobotę, 13 lipca 2024 r., o godzinie 17:30

Zawody są bezpłatne, nie trzeba się na nie wcześniej rejestrować.

Konkurencje i klasyfikacje:
17:30 - start biegu w kategorii BIEG 0 (roczniki 2024-2020)
17:35 - start biegu w kategorii BIEG I (roczniki 2019-2017)
17:40 - start biegu w kategorii BIEG II (roczniki 2016-2015)
17:50 - start biegu w kategorii BIEG III (roczniki 2014-2012)
18:00 - start biegu w kategorii BIEG IV (roczniki 2011-2008)

 

Food Truck Festiwal
Spragnionych kulinarnych emocji zapraszamy na Food Truck Festiwal, czyli festiwal mobilnych barów i restauracji. Pojawi się na nim kilkanaście food-trucków i innych punktów gastronomicznych, które będą serwować dania kuchni z całego świata, pyszne napoje i desery.

Food Truck Festiwal będzie odbywać się na parkingu przed Lodowiskiem Torbyd od piątku 12 lipca do niedzieli 14 lipca.

 

Expo, czyli targi sportowe
Przed lodowiskiem TORBYD swoją ofertę zaprezentują czołowi producenci i dystrybutorzy sprzętu sportowego.

W strefie targowej pojawi się blisko 30 wystawców, z szeroką ofertą nie tylko dla zaawansowanych triathlonistów.

Expo będzie czynne:
12 lipca, piątek: 17:00 – 21:00
13 lipca, sobota: 9:00 – 21:00
14 lipca, niedziela: 9:00 – 15:00


Trzy Strefy ENEI
Enea, sponsor tytularny zawodów, przygotował dla zawodników, kibiców i mieszkańców Bydgoszczy strefy z różnymi aktywnościami.

Strefa Mocy Enei będzie dostępna dla wszystkich finiszerów Enea Bydgoszcz Triathlon. Stanie w niej mosiężny dzwon, w który uderzyć będzie mógł każdy zawodnik odnotowując swój debiutancki start, pobicie rekordu lub po prostu świętując ukończenie zawodów. Nie zabraknie specjalnie przygotowanej ścianki, na tle której będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Strefa Energii Enei to miejsce przygotowane szczególnie z myślą o kibicach. Już od piątku nie zabraknie tam eksperymentów naukowych, gier i zajęć sportowych z symulatorami kolarskimi czy biegowymi. Dla biorących aktywny udział w zabawach Enea przygotowała ciekawe nagrody i gadżety pomagające w głośnym kibicowaniu.

Atrakcji od sponsora tytularnego nie zabraknie także w Strefie Expo - tutaj dzięki fotobudce AI  będzie można wygenerować pamiątkowe zdjęcie i udostępnić je online, a następnie odpocząć w miejscu relaksu.

Trasy i przebieg rywalizacji
Zawody odbędą się w samym centrum miasta, z metą w okolicy Hali Immobile Łuczniczka na ul. Toruńskiej 59. Uczestnicy najpierw zmierzą się z pływaniem w rzece Brda, następnie ruszą na rower (ul. Toruńską oraz Jana Pawła II aż do węzła w Stryszku). Ostatnią konkurencją będzie bieg, którego trasa została wyznaczona wzdłuż bulwarów (po obu stronach rzeki), z widowiskowym przebiegiem przez ulicę Mostową.

Warto odwiedzić teren wydarzenia, wesprzeć zawodników oraz skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla zawodników i kibiców z okazji tego sportowego święta!

 

Plan startów
SOBOTA, 13 lipca 2024
od 07:45 – Mistrzostwa Świata w Quadrathlonie, a od 8:00: Super Sprint
od 10:00 – dystans 1/4

NIEDZIELA, 14 lipca 2024

07:00 – dystans 1/2 (start z Rybiego Rynku)
12:00 – dystans 1/8

 

Informacje dla kierowców:

Zmiany w organizacji ruchu drogowego w trakcie rozgrywania zawodów.

 

13-14 lipca 2024 w Bydgoszczy odbędzie się Enea Bydgoszcz Triathlon czyli największa impreza triatlonowa w Polsce i jedna z największych w Europie.
W tym czasie kierowcy muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami w ruchu. Zmiany nie ominą też komunikacji miejskiej.

Zmiany dla Kierowców
Na czas trwania kolarskiej części imprezy, nastąpi konieczność częściowego wyłączenia z ruchu Alei Jana Pawła II:
• na odcinku od ronda Toruńskiego do węzła Stryszek; w ciągu wydzielonego pasa ruchu (całościowo od ronda Toruńskiego do skrzyżowania z ulicą Kornela Ujejskiego - zachodnia nitka);
• na odcinku od węzła Stryszek (wyłączenie skrajnego lewego pasa ruchu) do przeplotki zlokalizowanej na wysokości kładki w ciągu Alei Jana Pawła II,
• ul. Toruńską od ronda Toruńskiego do skrzyżowania z ulicą Babia Wieś.

Ograniczenia w parkowaniu aut
Nie zaparkujemy samochodu na ulicy Grodzkiej oraz Rybim Rynku, jak również na ulicy Stary Port (na odcinku od Mostowej do Pocztowej). Zakazy parkowania będą obowiązywały odpowiednio:
– dla ulicy Stary Port od 12.07.2024 godziny 5:00 do 14.07.2024 do godziny 17.00
– dla ulicy Grodzkiej i Rybiego Rynku od 12.07.2024 od godz. 18.00 do 14.07.2024 do godziny 18.00

Poniżej znajdują się informacje na temat przebiegu trasy kolarskiej i biegowej.

Przebieg trasy kolarskiej:
Uczestnicy będą poruszali się fragmentem zamkniętej dla ruchu kołowego ulicy Toruńskiej na odcinku od hali widowiskowo- sportowej Łuczniczka w kierunku ronda Bernardyńskiego do wysokości ulicy Babia Wieś, następnie wracają do ronda Toruńskiego i udają się ulicą Jana Pawła II w kierunku węzła Bydgoszcz Południe (Stryszek) wewnętrznym pasem drogi krajowej numer 25.

Nawrotka trasy znajduje się w okolicy węzła. Powrót odbywa się wewnętrznym pasem ruchu do wysokości kładki dla pieszych zlokalizowanej pomiędzy ulicami Glinki i Wojska Polskiego i następnie przechodzi przeplotką na stronę przeciwną.
Odcinek od przeplotki poprzez rondo Toruńskie do ronda Fordońskiego dla kolarzy jest dwukierunkowy.

Nawrót odbywa się przed przejściem dla pieszych zlokalizowanym przed Rondem Fordońskim.
Zawodnicy wracają do ronda Toruńskiego i skręcając w prawo udają się w kierunku hali.
W zależności od ilości pętli wykonują 1, 2 lub 5 pętli.

Przebieg trasy biegowej
Trasa biegowa odbywa się bulwarami do wysokości Rybiego Rynku, następnie chodnikiem wzdłuż ulicy Grodzkiej do ulicy Mostowej.
Przebiegając most skręcają w ulicę Stary Port i na wysokości budynku poczty wbiegają na bulwary.

Dobiegając do wysokości hotelu Słoneczny Młyn przebiegają przez jego teren i wybiegając od strony ulicy Jagiellońskiej kierują się do Ronda Fordońskiego.

Następnie skręcając w prawo w ulicę Kardynała Stefana Wyszyńskiego udają się do Ronda Toruńskiego, przed którym skręcając w prawo biegną ścieżką w kierunku kortów zlokalizowanych w pobliżu Sisu Arena. Następnie kierują się na metę zlokalizowaną przed hala widowiskowo- sportową Łuczniczka zlokalizowaną od strony Brda.
W zależności od dystansu pokonują 1, 2 lub 4 pętle.

13 lipca
Zamknięcie trasy kolarskiej w godzinach 7.00 – 15.00
Zamknięcie trasy biegowej w godzinach 5.00 – 16.00

14 lipca
Zamknięcie trasy kolarskiej w godzinach 6.00 – 16.00
Zamknięcie trasy biegowej w godzinach 5.00 – 17.00

 

Komplet informacji o zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej znajduje się na stronie: http://bydgoszcztriathlon.pl/utrudnienia-w-ruchu/

 

 

O Enea Bydgoszcz Triathlon

Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko największe sportowe wydarzenie w Bydgoszczy, ale także doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Tutaj pozytywna energia uczestników spotyka się z profesjonalizmem i zaangażowaniem organizatorów. Efektem tych starań są tytuły Debiut Roku (2015) i Impreza Roku (2015, 2016, 2018) przyznane zawodom przez środowisko triathlonowe.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.BydgoszczTriathlon.pl

 

 

Kontakt dla mediów:

Jakub Kubiński

Dyrektor Sportowy

mail: kontakt@bydgoszcztriathlon.pl

www.BydgoszczTriathlon.pl