Nowe panele słoneczne na dachach naszych budynków

Trwa montaż paneli fotowoltaicznych na dachach obiektów sportowych w Bydgoszczy. W sumie miasto Bydgoszcz zamontuje ok. 700 paneli, z których w najbliższych miesiącach popłynie darmowy prąd ze słońca. Na Miedzyniu kończy się budowa nowej pływalni, na jej dachu także pojawiły się panele fotowoltaiczne.

Inwestycję związana z montażem 700 paneli fotowoltaicznych realizują dwa przedsiębiorstwa, które obejmą fotowoltaikę 6-letnią gwarancją. W sumie zadania podzielono na trzy pakiety, w których powstaje 11 nowych mini-elektrowni o łącznej mocy 289,6 kW.  Obecnie trwa montaż paneli na dachu hali sportowej SISU Arena przy ul. Toruńskiej. W sumie na tym obiekcie powstanie instalacja o mocy 30kW. Wszystkie nowe instalacje będą w pełni zautomatyzowane, niewymagające zaangażowania człowieka.

Nieco mniejsza instalacja o łącznej mocy 9,6 kW powstała na budynku przy obiekcie sportowym przy ul. Słowiańskiej. W sumie na dachu zamontowano 22 panele. Kolejnym obiektem sportowym, na którym montowane są panele, jest Kompleks Sportowy Zawisza, przy ul. Gdańskiej 163 (48 kW).

Całe zadanie zadanie jest współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to ponad 1,5 mln złotych.

Na innym placu budowy przy ul. Pijarów zamontowanych zostało w ostatnim czasie ponad 50 paneli. Moc tej instalacji wyniesie 27,28 kW, która zasili powstający w tym miejscu nowoczesny basen. Miasto w swoich zasobach ma obecnie 43 instalacje fotowoltaiczne. W ostatnich latach zamontowano fotowoltaikę m.in. na dachu nowej Astorii.

źródło: www.bydgoszcz.pl