Triathlon znów przyciągnął tysiące osób

Enea Bydgoszcz Triathlon odbył się już po raz ósmy w Bydgoszczy. To największa z imprez triathlonowych organizowanych w Polsce i jedne z największych zawodów w Europie. W tegorocznej edycji (9-10.07) na linii startu stanęło ponad 4000 zawodników. Blisko połowa z nich to debiutanci, którzy rozpoczęli swoją przygodę z triathlonem właśnie w Bydgoszczy.

Enea Bydgoszcz Triathlon jak co roku przyciągnęło wielu uczestników i jeszcze więcej kibiców. 4000 odważnym kibicowało ponad kilkanaście tysięcy osób zgromadzonych na terenie zawodów wokół hali Immobile Łuczniczka i hali SISU Arena oraz wzdłuż malowniczej trasy biegowej na Bulwarach przy Brdzie. 

Zmagania odbyły się na czterech dystansach:
• 1/8, dystans superkrótki (475 m pływania/21 km jazdy rowerem /5,5 km biegu),
• 1/4, dystans krótki (950 m pływania/43 km jazdy rowerem /10,8 km biegu),
• 1/2, dystans średni (1900m pływania, 86km roweru i 22km biegu),
• Decathlon TRYathlon (dedykowany debiutantom: 240 m pływania z nurtem rzeki/ 19 km jazdy na rowerze/ 4,25 km biegu).

Oprócz startów indywidualnych zawodnicy ścigali sztafetach oraz Międzynarodowych Mistrzostwach Prawników i Lekarzy. Do rywalizacji zaproszeni zostali również studenci, którzy walczyli o Puchar Rektora Politechniki Bydgoskiej. Po raz pierwszy Bydgoszcz gościła także Mistrzostwa Świata w Quadrathlonie, który był imprezą towarzyszącą Enea Bydgoszcz Triathlon. W niedzielę, 10 lipca, najlepsi zawodnicy zmierzyli się z triathlonem, do którego dodano czwartą dyscyplinę: pływanie kajakiem.

W sobotę, czyli w pierwszym dniu zmagań, na trasę zawodów wyruszyło blisko 1500 triathlonistów, którzy zmierzyli się z dystansem ¼ oraz Decathlon TRYathlon. Pierwszy na mecie „ćwiartki” z czasem 1 h 45 min 23 sek. pojawił się bydgoszczanin Kacper Stępniak z teamu KS GVT Świebodzice. Pierwszą kobietą była reprezentantka klubu TRIWawa – Ewelina Wołos, która pokonała trasę 1/4 z czasem 2 h 07 min 43 sek.

Drugiego dnia rywalizacji śmiałkowie zmierzyli się z „połówką” i najpopularniejszym z dystansów, czyli 1/8. Z pierwszym wynikiem na dystansie ½ zameldował się Tomasz Marcinek, który pokonał trasę w 4 h 47 sek. Natomiast pierwszą kobietą na mecie była Karolina Jędrocha, która ukończyła zawody z czasem 4 h 41 min 05 sek. 

W samo południe zmagania rozpoczęli triathloniści ścigający się na dystansie 1/8. Triumfował Tomasz Słupik, który przekroczył linię mety z wynikiem 54 min 59 sek. Najlepszą kobietą okazała się Angelika Kowalska kończąca zawody z czasem 1 h 2 min 27 sek.

Ponownie wielkim zainteresowaniem cieszyły się zawody Enea Tri-Fun, czyli darmowe zawody biegowe dla dzieci, w których wzięło w udział ponad 300 młodych sportowców. Organizatorzy nie zapomnieli także o kibicach. Na odwiedzających strefy czekały lekcje „wf-u z Eneą” prowadzone przez instruktorów, w tym zumba dla dzieci i dorosłych, rodzinna nauka tańca, oraz stretching. Dodatkową atrakcją były eksperymenty naukowe z panelami solarnymi, lampami plazmowymi, a także wytwarzaniem prądu z cytryny oraz tworzeniem małego „wulkanu”. Swoich sił można było spróbować w grze na automatach, w tym popularnym cymbergaju oraz maszynie do rzutów koszykarskich. Dodatkowo w strefie EXPO Enea Bydgoszcz Triathlon sponsor tytularny zlokalizował strefę relaksu oraz specjalną atrakcję – Fotobudkę 360 stopni, która nagrywała krótkie klipy przypominające znany filmowy efekt specjalny ze spowolnieniem czasu. 

Kibice mogli obserwować zmagania na trasach Enea Bydgoszcz Triathlon dzięki transmisji live na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl, prowadzonej z kilkunastu kamer wraz z profesjonalnym sportowym komentarzem. Dzięki zastosowaniu wielu mat pomiarowych kibice śledzili postępy zawodników na trasie. Link do aktualizowanych na żywo wyników dostępny był na oficjalnej stronie wydarzenia.

Enea Bydgoszcz Triathlon to wydarzenie o charakterze rodzinnym, które jest doskonałą okazją do pokazania atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Podczas tegorocznej edycji zawodów organizatorzy zachęcali zawodników i ich najbliższych do wzięcia udziału w licznych atrakcjach przygotowanych przez miasto Bydgoszcz – gospodarza zawodów. Do wyboru były między innymi: spływy SUPem, Rejsy Tramwajem Wodnym, czy bilety zbiorcze do wszystkich bydgoskich muzeów w cenie 5 złotych. 

Już dziś zapraszamy na kolejną, dziewiątą edycję zawodów, która odbędzie się 8 i 9 lipca 2023 roku.

źródło: bydgoszcz.pl