Zapaśnicze emocje w SISU Arenie

W sobotę 04 czerwca w hali SISU Arena zostaną rozegrane LXXV Mistrzostwa Polski w zapasach w stylu wolnym oraz jubileuszowy XXX krajowy czempionat w zapasach kobiet.
Będzie to prawdziwy zapaśniczy maraton, w którym ujrzymy całą plejadę zapaśniczych gwiazd na czele z aktualnym mistrzem świata, Muradem Gadżijewem. Do mistrzowskich turniejów zostało zgłoszonych łącznie 226 sportowców ( 95 zapasy kobiet i 131 styl wolny).

W kobiecym turnieju ujrzymy aż 6 medalistek tegorocznych mistrzostw Starego Kontynentu.

- Natalia Kubaty

Nie zabraknie również naszych olimpijek z Tokio Roksany Zasiny oraz Jowity Wrzesień, które na bydgoskich matach bronić będą tytułów mistrzowskich. Jeżeli nie dojdzie do jakiś przetasowań w kategoriach wagowych, możemy liczyć na emocjonującą rywalizację w kilku z nich. W wadze do 57 kg wystartują dwie klasowe zawodniczki  Magdalena Głodek i Patrycja Gil. Kategorię wyżej ujrzymy olimpijkę z Tokio, Jowitę Wrzesień i multimedalistkę imprez mistrzowskich, historyczną mistrzynię świata U-23, Anhelikę Łysak. W kategorii do 72 kg również ciekawie zapowiada się wyścig o mistrzowski tytuł, bowiem do turnieju zostały zgłoszone m.in. aktualna mistrzyni Europy U-23 Wiktoria Chołuj oraz trzecia juniorka globu  Daniela Tkachuk. W sumie w Bydgoszczy ujrzymy 8 zawodniczek broniących tytułów mistrzowskich.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwsze MP odbyły się w 1993 roku w Wałbrzychu. Rywalizacja odbywała się tylko w trzech kategoriach wagowych, a historyczne tytuły wówczas zdobyły:

53kg Iwona Tracz (Śląsk Wrocław)

61kg Izabela Kuzmińska (Bielawianka Bielawa)

65kg Anna Udycz (WKS Gwardia Warszawa)

W turnieju panów również nie zabraknie zapaśniczych gwiazd. Oprócz wspomnianego mistrza świata, Murada Gadżijewa w SISU Arenie ujrzymy również czterech brązowych medalistów ostatnich ME.

Eduard Grigoriew, Sebastian Jezierzański, Zbigniew Baranowski i Robert Baran.

Prawdziwym hitem zapowiada się rywalizacja w kategorii najcięższej, w której wystąpi dwóch wybitnych sportowców. Robert Baran sześciokrotny mistrz Polski, czterokrotny medalista ME powalczy o swój kolejny tytuł MP. Największym rywalem krotoszynianina będzie olbrzym z Rzeszowa Kamil Kościółek, który był już mistrzem Polski (2019) a na arenach międzynarodowych wywalczył cztery krążki ( ME U-23 złoto i 2 brązy, MŚ JUN- brąz) Jeżeli dojdzie do finałowej konfrontacji tych dwóch zawodników będzie to ich 5 finał MP.

Kolejnym hitem zapowiada się walka o tytuł mistrzowski w kategorii do 97 kg, w której powalczą m.in Radosław Baran (brąz-ME ) i Zbigniew Baranowski (srebro, brąz - ME). Dla Murada Gadżijewa krajowy czempionat będzie pierwszym startem od czasu wywalczenia przez niego historycznego tytułu mistrza świata. W jego kategorii (70 kg) do turnieju został zgłoszony Krzysztof Bieńkowski, który w ubiegłym roku wywalczył na warszawskich matach tytuł wicemistrza Europy. Zapowiada się więc ciekawa konfrontacja między tymi zawodnikami. Krajowy czempionat w Bydgoszczy będzie dla zawodników pierwszą eliminacją do wrześniowych mistrzostw świata, które odbędą się w Serbii.