W sobotę jubileuszowa edycja Wielkiej Wioślarskiej

46 ósemek wystąpi w jubileuszowej „XXX Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy”. Tym razem organizatorzy imprezy zapraszają w sobotę 25 września sympatyków wioślarstwa nie na Rybi Rynek, a na nabrzeże naprzeciwko przystani Lotto-Bydgostia. Tam będzie bowiem usytuowana meta.

Remont Mostu Uniwersyteckiego i zakaz przepływania pod nim jednostek pływających sprawił, że gospodarze jubileuszowej „Wielkiej Wioślarskiej” zmuszeni zostali do zmiany usytuowania linii mety.

- Tym razem jubileusz będziemy świętować w innym miejscu. Wybraliśmy przystań Lotto-Bydgostii, jest tam bowiem najwięcej miejsca, by przygotować stanowiska dla sędziów, mediów, w tym TV, aparatury pomiarowej, podium, telebimu, balonów reklamowych, a przy tym musieliśmy wygospodarować miejsca dla łodzi – zdradza Krzysztof Cadelski, jeden z organizatorów, członek Porozumienia „Bydgoskie Wioślarstwo".

Zmiana lokalizacji wymusiła też zmianę harmonogramu - Ze względów logistycznych musieliśmy wydłużyć imprezę, stąd też zapraszamy na nabrzeże Brdy w sobotę już na godzinę 10.30, kiedy to na 2,5 kilometrowym dystansie rozpoczną się zmagania ósemek w biegach otwartych juniorów (8 osad) i juniorek (7), a następnie seniorów (10) i seniorek (5) – kontynuuje Cadelski. - Po nich pojawi się 12 ósemek mastersów mających do pokonania 1,5 km trasę. O 13.45 nastąpi uroczyste otwarcie regat, a po nich rozpoczną się cieszące się w ostatnich latach ogromną popularnością i zainteresowaniem biegi sprinterskie dwóch najlepszych ósemek z biegów otwartych juniorów i seniorów (dystans 250 m – do dwóch wygranych). W międzyczasie z Łęgnowa wyruszą ósemki z biegów głównych juniorów i seniorów. Tym razem rywalami mistrzów Polski – AZS UMK Toruń, w biegu juniorów o XV memoriał Zbigniewa Urbanyi i nagrody Totalizatora Sportowego oraz Posnanii RBW, w biegu seniorów o Puchar Wieczysty Rady Miasta Bydgoszczy będą reprezentacje Bydgoszczy złożone z wioślarzy Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego i Lotto-Bydgostii. Impreza zakończy się wręczeniem pucharów dla zwycięzców biegu głównego seniorów około godziny 17.

Drugi raz z rzędu nie odbędzie się bieg brytyjskich ósemek z uniwersytetów z Oxfordu i Cambridge. - Procedury covidowe ponownie nie pozwoliły brytyjskim osadom dotrzeć do Bydgoszczy. Mamy jednak nadzieję, że stanie się to za rok – mówi z nadzieją Cadelski. – Wystąpią za to ósemki z Litwy, Berlina: Berliner Ruder Club, Wiking i RLV, a także naszego kraju: Szczecina, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Płocka, Warszawy, Torunia i oczywiście Bydgoszczy.

Na pewno rywalizację ósemek na Brdzie będą obserwować członkowie nowego zarządu Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, którzy inauguracyjne posiedzenie zaplanowali na piątek w siedzibie Lotto-Bydgostii.

- To dla naszego środowiska duże wyróżnienie, a zarazem uznanie dotychczasowych osiągnięć – skomentował Zygfryd Żurawski, prezes Lotto-Bydgostii.

Program regat

10.34 – Bieg otwarty juniorów

10.53 – Bieg otwarty juniorek

11.47 – Bieg otwarty seniorów

12.13 – Bieg otwarty seniorek

12.56 – Bieg mastersów

13.45 – Otwarcie regat

14.00 – Sprinty juniorów

14.25 – Sprinty juniorek

14.35 – Start do biegu głównego juniorów

15.10 – Finisz i dekoracja osad z biegu głównego juniorów

15.20 – Sprinty seniorek

15.50 – Sprinty seniorów

16.05 – Start do biegu głównego seniorów

16.35 – Finisz i dekoracja osad z biegu głównego seniorów

źródło: Express Bydgoski