Mistrzostwa Świata VIRTUS 2021 czas zacząć!

W środę 9 czerwca na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy rozpocznie się największa międzynarodowa impreza lekkoatletyczna dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną: Mistrzostwa Świata VIRTUS 2021. Organizatorzy przewidują udział 150 uczestników z 12 krajów.

Polskę reprezentować będzie 20 najlepszych w kraju lekkoatletów, w tym pretendentki do zwycięstw podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2021: Barbara Bieganowska-Zając i Karolina Kucharczyk. W rywalizacji wezmą też udział sportowcy z zespołem Downa. Zawody potrwają do 13 czerwca.

"Światowa federacja VIRTUS już po raz kolejny powierzyła związkowi Sprawni-Razem zorganizowanie najwyższej rangi międzynarodowej imprezy sportowej" - mówi Dariusz Mosakowski, Prezes Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. "Cieszę się i jestem przekonany, że mimo ogromnego wyzwania wynikającego z ograniczeń związanych z COVID-19, mistrzostwa w Bydgoszczy przebiegną bez zakłóceń, a wszyscy uczestnicy wrócą do swoich krajów zadowoleni z osiągniętych wyników i wysokiego poziomu imprezy".

Organizatorami mistrzostw są Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem oraz Federacja Virtus: World Intellectual Impairment Sport. Obie organizacje działają w sferze sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz osób ze spektrum autyzmu i z zespołem Downa.

Federacja VIRTUS organizuje zawody w sportach zimowych i letnich, w tym mistrzostwa światowe, regionalne i krajowe, zarządzając wyborem i klasyfikacją zawodników. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Powstała w 1986 roku. Dziś zrzesza ponad 80 krajów i wspiera 300 tysięcy zawodników z całego świata.

Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, należący do Federacji VIRTUS oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, zajmuje się organizacją sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce. Zawodnicy związku należą do światowej czołówki, zdobywając medale na imprezach rangi europejskiej i światowej, w tym na Igrzyskach Paraolimpijskich.

Mistrzostwa Świata VIRTUS 2021 w lekkiej atletyce zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.