Fotowoltaika pojawi się na naszych obiektach

 

Miasto Bydgoszcz pozyskało dofinansowanie unijne na montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych. Wśród 11 wytypowanych budynków, są m.in. obiekty sportowe zarządzane przez Bydgoskie Centrum Sportu.

Miasto do tej pory zainstalowało ponad 2,5 tys. paneli fotowoltaicznych na miejskich budynkach. Briefing prasowy, który odbył się w czwartek 18 marca na dachu Centrum Rekreacji Astoria był okazją do przekazania informacji o kolejnych inwestycjach w odnawialne źródła energii, na które udało się pozyskać w ostatnim czasie dofinansowanie unijne.

Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, aby na miejskich budynkach i przy nowych inwestycjach uwzględniać możliwość montażu instalacji fotowoltaicznych. Chodzi nie tylko kwestie ekonomiczne, ale także te ekologiczne - mówił Michał Sztybel, zastępca prezydenta Miasta Bydgoszczy.

W najbliższych dniach ruszy produkcja prądu ze słońca na największej elektrowni fotowoltaicznej na miejskim budynku. Znajduje się ona na dachu Centrum Rekreacji Astoria i pozwoli na roczną produkcję ponad 120 MWh energii elektrycznej. Jednocześnie Miasto Bydgoszcz uzyskało dofinansowanie unijne na poziomie 50% na kolejne instalacje fotowoltaiczne. Wartość realizacji całego pakietu szacuje się na 1,6 mln zł. Panele fotowoltaiczne pojawią się na obiektach sportowych, żłobkach i szkołach. Zainstalowane panele fotowoltaiczne będą zaspokajały ok. 30% zapotrzebowania na energię w całym budynku. Planowane uruchomienie tych kilkunastu instalacji o łącznej mocy 300 kW to przełom 2021/2022 roku. Największe z nich, o mocy 50kW znajdą się na stadionie Zawiszy i na Szkole Podstawowej nr 67 w Fordonie.

- Po zamontowaniu tych instalacji, przekroczymy 1 MW mocy zainstalowanej w mieście na budynkach publicznych. Przy realizowaniu tego typu przedsięwzięć zależy nam, aby cały pozyskany prąd był wykorzystywany na potrzeby obiektu, ponieważ są to największe oszczędności. Nowe instalacje będą w pełni zautomatyzowane, niewymagające zaangażowania człowieka  – mówi  Tomasz Bońdos, koordynator zespołu ds. zarządzania energią w mieście.

Wytypowane obiekty zarządzane przez Bydgoskie Centrum Sportu, na których pojawią się panele fotowoltaiczne:

  1. Hala Arena, przy ul. Toruńskiej 59 (30 kW)
  2. Kompleks ZAWISZA, przy ul. Gdańskiej 163 (48 kW)
  3. Kompleks sportowy, przy ul. Słowiańskiej 7 (9,6kW)

 

żródło: www.bydgoszcz.pl