Ruszyła budowa pływalni na Miedzyniu

Na osiedlu Miedzyń, przy ulicy Pijarów rozpoczęła się budowa kolejnej osiedlowej pływalni.

Basen na osiedlu Miedzyń to trzecia z czterech pływalni osiedlowych, które powstaną w najbliższych latach w Bydgoszczy. Pierwszą z nich - Piątą Falę - zbudowano w 2019 roku na osiedlu Kapuściska. Budowa drugiej Aqua Fordon została już zakończona. Pływalnia na Miedzyniu powstaje przy Zespole Szkół nr 8 przy ulicy Pijarów. Budowa rozpoczęła się w miejscu placu zabaw, pomiędzy salą gimnastyczną, a orlikiem.

Budynek podzielono na sześć stref funkcjonalnych. Pierwsza z nich – strefa wejściowa zlokalizowana zostanie od północnego-zachodu (od skarpy). Wejście do niego będzie się odbywać poprzez wejście główne, a także łącznik dedykowany uczniom ZS nr 8. W strefie znajdą się kasy, poczekalnia i toalety. Drugą strefą będą trzy szatnie z węzłami sanitarnymi. Damska i męska będą wyposażone w łącznie 80 szafek. Szatnia dla osób niepełnosprawnych będzie miała 6 szafek.

Trzecią i najważniejszą strefą będzie hala basenowa. Zaprojektowano ją aby zapewnić rozrywkę różnym grupom wiekowym. Znajdzie się w niej basen sportowy, brodziki, a także dwie wanny SPA. Basen sportowy będzie miał zmienną głębokość (1,2-1,8 metra), wymiary 25×12,5 metra i sześć torów pływackich, zostanie też wyposażony w podnośnik samobieżny dla osób niepełnosprawnych. Brodziki zaplanowano dla rodziców z dziećmi, będą miały głębokość 0,15 i 0,3 metra. Zostaną wyposażone między innymi w dzwonek wodny, gejzer powietrzny, zwierzątko tryskające wodą, zjeżdżalnię, armatkę wodną, wiaderko. Natomiast wanny SPA zostaną odizolowane szkłem od głównego basenu. Do każdej wanny będzie mogło wejść sześć osób.

Czwartą strefą będzie strefa fitness. Strefa ta będzie posiadać własny zespół szatniowo-sanitarny, z niezbędnymi sanitariatami i prysznicami. Salę fitness zaplanowano dla maksymalnie 25 osób. Strefa administracyjna to piąta strefa. Nie będzie to duża przestrzeń, zaplanowano jedynie pokój na jedno stanowisko, a także węzeł sanitarny i pomieszczenie socjalne. Ostatnią strefą będzie strefa techniczna. Przestrzeń zaprojektowano tak aby posiadała osobne wejście. Znajdą się w niej kotłownia z dwoma kotłami kondensacyjnymi grzewczymi oraz podbasenie (bezpośrednio pod halą basenową) z pomieszczeniami technicznymi niezbędnymi do obsługi obiektu.

Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 1558 m2. W środku zaplanowano dwie kondygnacje (jedna podziemna i jedna nadziemna). Wysokość obiektu wyniesie 8,9 metra.

Planowane zakończenie budowy to okolice czerwca 2022 roku. Po niezbędnych odbiorach obiektem zarządzać będzie Bydgoskie Centrum Sportu.