MP kobiet w szachach szybkich: Monika Soćko wygrała po raz czwarty

 

Arcymistrzyni Monika Soćko (Hetman Katowice) wywalczyła w niedzielę w Sali Konferencyjnej Kompleksu Sportowego Zawisza złoty medal mistrzostw Polski kobiet w szachach szybkich. To jej czwarty tytuł w tej konkurencji. W jednodniowym turnieju wystartowały 54 zawodniczki.
Jedyna polska szachistka posiadająca tytuł męskiego arcymistrza zgromadziła siedem punktów w dziewięciu rundach i wyprzedziła dzięki lepszej punktacji dodatkowej Karinę Cyfkę (Stilon Gorzów Wlkp.), Klaudię Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) i Martę Bartel (Biały Król Wisznia Mała), które skończyły turniej z takim samym dorobkiem.
 
W ostatniej rundzie Soćko, która broniła tytułu wywalczonego przed rokiem w Zgierzu, przegrała z Kulon i musiała czekać na rozstrzygnięcie partii Cyfki z Bartel. Ta zakończyła się remisem, więc żadna z rywalek nie zdołała jej wyprzedzić. W nagrodę zwyciężczyni otrzymała 2000 złotych, a pozostałe medalistki - Cyfka i Kulon - 1700 i 1500 zł. 
 
Dla 42-letniej arcymistrzyni z Zalesia to siódmy medal MP w szachach szybkich. W dorobku ma w sumie cztery złote i trzy srebrne krążki. 
 
– Był to dla mnie bardzo ciężki turniej. Chyba nie wytrzymałam kondycyjnie, bo powinnam sobie wcześniej zapewnić tytuł, ale po sześciu kolejnych zwycięstwach w ostatnich trzech rundach uzyskałam tylko jeden punkt. Przegrałam na koniec z Klaudią Kulon, ale w przedostatniej serii zremisowałam z Lidią Czarnecką kompletnie wygraną końcówkę, co dawało mi zwycięstwo w turnieju. Podziękowania należą się sponsorom i organizatorom imprezy, którzy stanęli na wysokości zadania. To były piękne mistrzostwa, ze wspaniałymi nagrodami, również rzeczowymi. Z tego co widziałam, chyba większość zawodniczek była nagrodzona – powiedziała PAP mistrzyni kraju. 
 
W sobotę, także w Sali Konferencyjnej Kompleksu Sportowego Zawisza, rozegrano turniej open w szachach błyskawicznych z udziałem 43 uczestniczek. Zwyciężyła Kulon przed Cyfką i Joanną Majdan (Wieża Pęgów) – wszystkie po 9 pkt z 11 partii.
 
Przy okazji mistrzostw prezes Radosław Jedynak wręczył Złotą Honorową Odznakę PZSzach dyrektorowi zawodów Jarosławowi Wiśniewskiemu, szefowi Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego.

 

Klasyfikacja MP kobiet w szachach szybkich (po 9 rundach):

1. Monika Soćko (Hetman Katowice) 7 pkt

2. Karina Cyfka (Stilon Gorzów) 7

3. Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) 7

4. Marta Bartel (Biały Król Wisznia Mała) 7

5. Joanna Majdan (Wieża Pęgów) 6,5

6. Julia Antolak GKSz Solny Grzybowo 6,5.

żródło: PAP