Memoriał Ireny Szewińskiej w strefie Gold Continental Tour

 

Odbywający się od 2019 roku w Bydgoszczy lekkoatletyczny Memoriał Ireny Szewińskiej w kolejnym sezonie będzie miał znacznie wyższą rangę. World Athletics podała w piątek, że impreza została nagrodzona awansem do tzw. strefy Gold w ramach cyklu Continental Tour. Bardziej prestiżowe na świecie są tylko mityngi Diamentowej Ligi.

– To wielka chwila nie tylko dla środowiska lekkoatletycznego, czy dla sztabu, który organizuje Memoriał Ireny Szewińskiej, ale także dla Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Poprzez ciężką pracę i wspaniałą organizację dwóch poprzednich edycji, udało się to osiągnąć – cieszy się Krzysztof Wolsztyński, dyrektor Memoriału Ireny Szewińskiej i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Polska będzie jedynym krajem na świecie, gdzie odbędą się aż dwa bardzo prestiżowe mityngi w złotej lidze, ponieważ ten sam status, co Memoriał Ireny Szewińskiej, ma Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. Imprezy z kategorią złotą odbywają się całym świecie – w poprzednim sezonie odbyło się siedem z dziesięciu zaplanowanych mityngów w Europie, Azji i Afryce.

– Podwyższenie kategorii Memoriału to oczywisty prestiż, ale nie tylko. Będzie to skutkować jeszcze większym zainteresowaniem światowych gwiazd do startów w Bydgoszczy. Mamy nadzieję, że dzięki wyższej pozycji w lekkoatletycznym świecie łatwiej będzie nam pozyskiwać sponsorów i partnerów. To już przecież prawie Diamentowa Liga, najwyższy poziom – zauważa Piotr Długosielski, menedżer Memoriału Ireny Szewińskiej.

Województwo kujawsko-pomorskie od dłuższego czasu może dzierżyć nieoficjalny tytuł stolicy polskiej lekkiej atletyki, bo to właśnie w Bydgoszczy i Toruniu odbywają się czołowe imprezy lekkoatletyczne, zarówno na stadionie, jak i w hali. W ostatnich latach na stadionie Zawiszy, oprócz dwóch edycji Memoriału Ireny Szewińskiej odbyły się m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy, a z kolei w Toruniu rokrocznie odbywa się Copernicus Cup, czyli mityng zaliczany do cyklu World Athletics Indoor Tour, który jest uznawany za jeden z najlepszych mitingów halowych na świecie. To właśnie podczas ORLEN Copernicus Cup w 2020 roku w Toruniu, Armand Duplantis pobił rekord świata w skoku o tyczce. W 2021 roku w Toruniu, oprócz mityngu Copernicus Cup, odbędą się także Halowe Mistrzostwa Europy.

– Uwielbiam startować zarówno w Toruniu, jak i Bydgoszczy i to nie tylko dlatego, że pochodzę z tego regionu. Głęboko wierzę, że gdy w czerwcu będzie odbywał się Memoriał Ireny Szewińskiej to na trybuny wrócą już kibice – mówi Paweł Wojciechowski, mistrz świata, obecnie czołowy polski skoczek o tyczce.

– Dla mnie Memoriał Ireny Szewińskiej jest bardzo ważny, bo znałam panią Irenę, bardzo szanowałam i lubiłam, bo była naprawdę „do rany przyłóż” – mówi Ewa Swoboda, najszybsza polska sprinterka.  Głównym sponsorem Memoriału została w 2020 roku spółka ANWIL S.A.

– Województwo kujawsko-pomorskie na mapie polskiej lekkoatletyki znaczy najwięcej, miasto Bydgoszcz jest jego stolicą, a inne miasta dążą do tego, żeby być na takim poziomie, jak właśnie Bydgoszcz. Warto pamiętać, że to właśnie Bydgoszcz zorganizowała najwięcej międzynarodowych imprez lekkoatletycznych w Polsce – dodaje Wolsztyński.

Memoriał Ireny Szewińskiej, najwybitniejszej polskiej lekkoatletki, nieprzypadkowo odbywa się w Bydgoszczy. – Irena była związana z Bydgoszczą, bardzo często nas odwiedzała, lobbowała organizację wielu międzynarodowych imprez i wspierała nas w tym. Po prostu zasłużyła, by właśnie ten memoriał odbywał się tutaj. A do tego w 1976 roku właśnie w Bydgoszczy Irena Szewińska pobiła rekord świata na 400 metrów. Ona zasłużyła na to, by miasto ją honorowała, tak jak Bydgoszcz zasługiwała na to, by mieć miejsce w sercu pani Ireny – mówi Wolsztyński.

3. Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się 30 czerwca 2021 roku na stadionie w Bydgoszczy.